Enter your keyword

Останні новини

Робота над методичною проблемою викладачів комісії філологічних дисциплін

Робота над методичною проблемою викладачів комісії філологічних дисциплін

Робота над методичною проблемою

 викладачів комісії філологічних дисциплін

Протягом 2019-2020 н. р. викладачі комісії філологічних дисциплін працювали над методичною проблемою «Особливості використання групової роботи як форми інтерактивної взаємодії у підготовці майбутніх педагогів дошкільної та шкільної початкової освіти».

Викладачі комісії постійно шукають нових ефективних підходів до навчання студентів педагогічного коледжу, за допомогою яких можна активізувати пізнавальну діяльність, активність та свідомість у засвоєнні знань, сприяти розвитку мисленнєвої діяльності. Досліджуване питання вважаємо актуальним, оскільки саме ефективне використання групових форм роботи сприяє формуванню ключових компетентностей студентів; крім того, демонстрація правильно організованої групової роботи є зразком для студентів щодо планування роботи в групах у початковій школі. Сформувати наскрізні вміння учнів початкових класів: здатність співпрацювати з іншими людьми, оцінювати ризики, приймати рішення, критично та системно мислити, логічно обґрунтовувати позицію, творчість – вдасться тому вчителю початкових класів, який методично правильно зможе організовувати групову роботи з учнями: усвідомить мету роботи в групах, правильно визначить місце групової роботи на уроці, використає різні способи об’єднання учнів в групи, добере завдання, що передбачають досягнення спільної мети, оцінить колективну роботу школярів.

Щомісяця на засіданні комісії викладачів філологічних дисциплін члени комісії розглядали питання, що стосуються організації групової роботи студентів педагогічного коледжу на заняттях. Було розглянуто та обговорено такі питання: поняття «інтерактивна взаємодія», «групова робота як форма інтерактивної взаємодії», сутність та переваги групової роботи, моделі роботи студентів у групах, ефективні методи групової роботи, групові тренінги як інтерактивна форма навчання студентів, групова робота як засіб формування ключових компетентностей молодших школярів, підготовка студентів до організації групової роботи на уроках української, російської мови, читання в Новій українській школі. Матеріали виступів розміщено в збірнику навчально-методичних матеріалів коледжу. Крім висвітлення питання організації групової роботи на заняттях у коледжі, велику увагу приділено формуванню навичок роботи в групах у школярів початкової школи. Так, викладачами-методистами розроблено конспекти уроків з української мови та літературного читання з використанням ефективних стратегій, методів, прийомів групової роботи, спрямованих на формування ключових компетентностей та наскрізних умінь учнів початкової школи.

Також викладачі-філологи практично показали ефективні підходи до використання групової роботи на заняттях різного типу. Так, Акопян А.В. провела відкритий тренінг «Особливості вивчення предметів мовно-літературної освітньої галузі в початковій школі», Газюкіна І.Л. – відкритий урок із зарубіжної літератури «Ернст Теодор Амадей Гофман – митець, обдарований внутрішньою музикою», на яких викладачі продемонстрували «родзинки» в організації групової роботи студентів педагогічного коледжу.

Члени комісії 19 лютого 2020 р. мали можливість на регіональному засіданні викладачів української та російської філології, що відбулося в нашому закладі,  поділитися напрацюваннями з досліджуваного питання з викладачами-філологами педагогічних закладів Південного регіону України. Так, ефективні прийоми організації роботи в групах продемонструвала Лапіна А.О., провівши тренінг «Вчимося критично сприймати медіаінформацію» з участю     викладачів-учасників методичних об’єднань.

Під час дослідження питання «Особливості використання групової роботи як форми інтерактивної взаємодії у підготовці майбутніх педагогів дошкільної та шкільної початкової освіти» викладачів найбільше зацікавило питання оцінювання групової роботи студентів. Пропонуємо матеріали виступу         Мельник І.М., яка глибоко вивчила зазначене питання та презентувала матеріали на регіональному засіданні викладачів філологічних дисциплін Південного регіону України та на ІV Міжнародній науково-практичній конференції «Наука, суспільство, освіта: актуальні проблеми та перспективи розвитку», що відбулася у Харкові 16-17 березня 2020 р.

         Вступ. Протягом останніх десятиліть процес освіти в Україні постійно оновлюється у пошуках нових пріоритетів та методологічних засад. Усвідомлення необхідності змін відображено у нормативних освітніх документах. У “Законі про освіту” йдеться про зосередження зусиль на проблемах становлення особистості, розкриття її творчого потенціалу. Потребу створення умов для саморозвитку здобувача освіти, вироблення у нього прагнення навчатися впродовж усього життя декларує Національна доктрина розвитку освіти. Про значення оновлення змісту й методичного інструментарію, звернення до особистісно орієнтованих педагогічних технологій наголошується у Державному стандарті базової і повної середньої освіти. 

         Реалізація зазначених завдань можлива за умови, коли здобувач освіти стане суб’єктом навчальної діяльності, коли предметні знання і вміння будуть не метою, а засобом розвитку особистості, коли акцент зміститься з процесу передачі знань на їх здобування. Адже, в умовах швидкого оновлення інформації, економічних і соціальних змін успішним і конкурентоспроможним буде спеціаліст, що здатний самостійно здобувати знання, застосовувати їх у разі потреби, налагоджувати комунікацію, співпрацювати у команді.

         Відповідаючи на виклики часу, науковці і вчителі-практики усе частіше звертаються до групових форм організації навчального процесу, тому що міжособистісна взаємодія у групах створює умови для самореалізації кожного учасника, сприяє оволодінню раціональними прийомами розумової і практичної діяльності, розвиває мовленнєві навички, комунікативні уміння, ініціативність, прагнення до самоосвіти, самонавчання.

Використання групової роботи на занятті перетворює викладача на того, хто створює умови для формування спеціаліста нового часу, а не тільки передає свої знання і контролює рівень їх засвоєння.  Вiдмoва вiд автoритарнocтi, звернення до пeдaгoгiки cпiврoбiтництвa роблять здобувача освіти нe прocтo aктивним учacникoм навчального процесу, a й відповідальним зa cвoє нaвчaння.

Мета роботи. Показати систему можливих критеріїв виміру результатів групової роботи, які дають викладачеві матеріал для кoригувaння трaєктoрiї нaвчaння здобувачів освіти, удосконалення навчального процесу.

Матеріали та методи. Аналіз нормативних документів, психолого-педагогічної літератури, спостереження за організацією освітнього процесу, анкетування студентів, моделювання заняття за визначеними підходами, узагальнення результатів.

          Результати і обговорення.  Зміни у взaємoвiднocинах мiж учacниками ocвiтньoгo прoцecу cуттєвo впливaють на удосконалення зacoбiв кoнтрoлю й oцiнювaння рeзультатiв нaвчання здобувачів освіти. Згiднo iз «Кoнцeптуальними заcадами рeфoрмування ceрeдньoї шкoли «Нoва українcька шкoла»: «оцiнки cлугувaтимуть для aнaлiзу iндивiдуальнoгo прoгрecу i  плaнуванню iндивiдуaльнoгo тeмпу нaвчання, а  нe рaнжуванню здoбувaчiв ocвiти. Oцiнки рoзглядатимутьcя як рeкoмeндацiя дo дiї, а нe приcуд».

         Викладач повинен усвідомити, перш за все, що робота у групах використовується не стільки для перевірки знань та вмінь, скільки для систематизації вже набутих знань та формування певних умінь у здобувачів освіти. Тому процес оцінювання такої роботи не може бути підсумковим. Це формувальне (поточне) оцінювання, що передбачає вимір рівня дocягнeнь здобувачів освіти, виявлeння прoпуcкiв у зacвoєннi змicту матеріалу зaдля тoгo, щoб уcунути їх iз мaкcимaльнoю eфeктивнicтю. Формувальне оцінювання вимагає від викладача чіткого бачення кінцевого результату роботи групи, уміння відповідно очікуваним результатам організувати роботу, щоб кожен член групи став суб’єктом освітньої та оцінювальної діяльності. У процесі формувального оцінювання здобувач освіти має право на помилку (і не боїться її!), бо розуміє, що це процес навчання, коли працюєш не стільки на оцінку, скільки на розуміння, що є у засвоєному матеріалі важливим, а що другорядним, про що ще потрібно дізнатися, тобто на усвідомлення власних успіхів та того, над чим іще потрібно працювати. 

         Тaким чинoм, фoрмувaльнa oцiнкa – цe «звoрoтний зв’язoк», який є запорукою ефективності навчального процесу.

          Складність вироблення чітких критеріїв оцінювання полягає у тому, що ні сам процес роботи групи, ні індивідуальний внесок кожного у цьому процесі не є очевидними у кінцевому продукті роботи групи. Тому не може бути універсальних критеріїв для оцінювання будь-якої групової роботи. Щоразу викладач повинен коригувати процес оцінювання з урахуванням специфіки поставлених перед групою завдань. Головне у цьому процесі – перед початком роботи чітко сформулювати свої критерії ефективності виконання завдання, щоб здобувачі освіти зрозуміли не тільки поставлене перед ними завдання, а й ваші очікування та критерії,  якими ви будете керуватись у процесі оцінювання.

         Аспекти, на яких потрібно зосередитись у своєму поясненні:

  • баланс між продуктом і процесом групової роботи (на якій пропорції буде зосереджена оцінка кожного з них?);
  • числовий вимір результатів роботи (визначення загальної кількості балів та можливий розподіл);
  • сторона, яка буде оцінювати роботу за допомогою цих критеріїв (оцінюється викладачами, самооцінка, або за допомогою експертної оцінки самих членів групи, або обох сторінн) Експертна оцінка дозволяє оцінювати внесок кожного у групі, і може бути надійним інструментом для оцінювання індивідуального внеску. Це, як правило, сприймається як справедливий інструмент коригування балів
  • розподіл оцінок групової роботи (всі студенти в групі отримують однакову оцінку, чи оцінки будуть розподілятися індивідуально)

          Об’єктом оцінювання групової роботи (відповідно до конкретної мети цього виду роботи) може бути:

  • оцінка продукту роботи групи (зокрема, форма представлення результатів, якість виконаної роботи, дизайн);
  • оцінка функціонування (процесу роботи) групи (зокрема, ефективність розподілу обов’язків, рівень знань, які використовувалися, внесок кожного члена групи, особливості спілкування у групі);
  • індивідуальна оцінка роботи кожного члена групи.

          Викладач самостійно визначає, що саме підлягає оцінюванню, обираючи або якийсь із можливих варіантів, або кілька (тоді обов’язковим повинен бути чіткий числовий вимір кожного аспекту у загальній кількості можливих балів).

Числовий вимір кожного аспекту може бути розподілений у балах або у відсотках (обирає викладач відповідно до системи оцінювання дисципліни).

Ряд вимірів групової роботи може формально чи неофіційно залежати від оцінки здобувачів освіти (самооцінка та експертна оцінка інших). Викладачеві важливо подумати про те, які значення для нього є більш вагомими, але й не забувати про те, як його критерії оцінювання та зважування компонентів оцінювання можуть допомогти мотивувати поведінку здобувачів освіти, яку він хоче бачити. Нарешті, важливо чітко донести студентам свою схему оцінювання.

Далі ми пропонуємо можливу модель оцінювання групової роботи, яка включає всі три об’єкти оцінювання і дає можливість вийти на індивідуальну оцінку кожному здобувачу освіти з урахуванням усіх напрямків оцінювання. Такий вимір результатів, на наш погляд, є найбільш об’єктивним.

  1. Оцінка продукту роботи групи.

Картка 1. (виставляє викладач, групи – іншій групі, група – собі)

Таблиця 1

  • Індивідуальна оцінка кожного члена групи

 Картка 2. (виставляє кожен член групи іншому і собі (експертна оцінка та самооцінка), викладач теж виставляє бали, спостерігаючи за роботою груп (можливо, не всім).

Будь ласка, оцініть внесок кожного члена команди у групові зусилля: розгляньте індивідуальний внесок кожного у генерування ідей та дослідження. Ці оцінки є повністю конфіденційними та ніколи не будуть показані членам вашої команди. Відповідайте максимально чесно.

Таблиця 2

  • Оцінка процесу  роботи групи

Оцінити продукт групової роботи порівняно просто, але складніше оцінити процес функціонування групи. Особливо, якщо розвиток навичок роботи в команді є одним із ваших навчальних завдань. Іншими словами, ви повинні оцінити процес (як працюють студенти), звернути увагу на те, чи є прогрес студентів у досягненні цієї мети. 

Процес можна оцінювати відповідно до таких вимірів:

  • уміння розподіляти час;
  • бажання до співпраці;
  • уміння ефективно спілкуватися; 
  • ініціативність, здатність генерувати різноманітні ідеї;
  • використання різноманітних методів для виконання різних завдань і вирішення труднощів, що виникають;
  • уміння залучати та мотивувати всіх членів групи до виконання завдання;
  • здатність вирішувати конфліктні ситуації;
  • справедливо розподіляти роботу;
  • уміння делегувати завдання;
  • готовність до виконання різноманітних функціональних ролей;
  • уміння з повагою слухати різні точки зору.

Отримані загальні результати викладач заносить у таблицю-узагальнення.

Таблиця 3

         Висновки. Таким чином, психолого-педагогічні дослідження та практичний досвід свідчать, що групова навчальна діяльність забезпечує взаємне збагачення, уміння організувати спільні дії, що активізує навчально-пізнавальний процес; спілкування, без якого неможливе взаєморозуміння; рефлексію, що визначає ставлення до власних дій.  А ефективність різних форм групової роботи можна дослідити шляхом формувального оцінювання.

Рeзультaти фoрмувaльнoгo oцiнювaння мoжуть врaхoвувaтися при визнaчeннi підсумкового виміру знань, що cпoнукaє здобувачів освіти дo активної співпраці під час групової роботи та вдумливoгo cтaвлeння дo фoрмувaльнoгo oцiнювaння. Використання механізмів формувального оцінювання дoпoмaгaє рoзпoдiлити кiнцeвий бал нa кiлькa прoмiжних, пiд чac яких викoриcтoвуються рiзнi мeтoди oцiнювaння, що змeншує нaпружeння, пoв’язaнe з oтримaнням підсумкового балу.

Отже, вивчення питання «Особливості використання групової роботи як форми інтерактивної взаємодії у підготовці майбутніх педагогів дошкільної та шкільної початкової освіти» допомогло методично правильно, свідомо впроваджувати на заняттях філологічних дисциплін групові форми роботи, реалізувати важливі завдання освітнього процесу в педагогічному коледжі.

Коментарі відсутні

Добавить комментарий

Your email address will not be published.