Enter your keyword

Історія

Сторінками нашої історії

Історія педагогічного фахового коледжу почалася понад століття тому в селищі Верхня Хортиця, недалеко від велетня-дуба. У 1890 році були відкриті дворічні педагогічні курси на базі менонітського Хортицького центрального училища. Цей заклад став своєрідною кузнею викладацьких кадрів для менонітських колоній Катеринославського повіту.
З 1938 року заклад почав випускати спеціалістів для  шкіл та дошкільних закладів.
Поступово зростала чисельність учнів у Верхньохортицькому технікумі (таку назву мав заклад за часи становлення радянської влади). У закладі працювало 3 відділи: шкільний, дошкільний та позашкільний. Технікум неодноразово виходив переможцем у республіканських та всесоюзних змаганнях серед навчальних закладів. До Другої світової війни Верхньохортицький технікум випустив близько трьох тисяч спеціалістів.

Під час окупації заклад не працював. У його приміщенні був госпіталь та німецька комендатура.
Багато викладачів і учнів технікуму в роки війни воювали, були членами партизанських загонів чи підпілля, та і чимало з них загинуло, захищаючи Батьківщину. Після визволення Запорізької області від нацистських загарбників, у лютому 1944 року училище розпочало роботу. Цю дату можна вважати другим його народженням. У післявоєнні роки Верхньохортицьке училище стало основною школою підготовки педагогічних кадрів: учителів початкових класів, піонервожатих, вихователів дошкільних установ, учителів праці – для всієї держави. Тільки з 1947 до 1970 року педагогічним училищем було підготовлено і випущено понад чотирьох тисяч спеціалістів.

23 травня 1969 р., згідно з наказом Міністерства освіти УРСР, Верхньохортицьке педагогічне училище було перейменоване у Запорізьке педагогічне училище. Заклад  готував вчителів технічної праці та креслення для 5-8 класів, вчителів початкових класів  загальноосвітніх шкіл та вихователів дошкільних навчальних закладів.

У 1976 році училище отримує нову оселю в Хортицькому мікрорайоні, наймолодшому районі міста.
Під керівництвом Власова Анатолія Федоровича Запорізьке педагогічне училище неодноразово було переможцем конкурсів серед педагогічних училищ на кращу організацію умов навчання, життя та побуту учнів.
Поступово Запорізьке педагогічне училище з провінційного перетворилося на шанований і знаний не лише в Україні заклад. У 1986 року училище було визначене Міністерством освіти України базовим для чотирнадцяти педагогічних закладів Півдня України. Відповідно до рішення Запорізької обласної ради від 17 жовтня 2003 року Запорізьке педагогічне училище, яке на той час очолював Вєрозубов Олександр Георгійович, реформовано у Запорізький педагогічний коледж.
З грудня 2003 року директором стає Олександр Миколайович Мельник, викладач педагогіки і психології, кандидат педагогічних наук, який сформувався і як керівник, і як науковець у стінах коледжу. Олександр Миколайович керував закладом 15 років. У листопаді 2018 року директором закладу було призначено кандидата педагогічних наук Лапатинську Наталію Анатоліївну. На сьогодні директором педагогічного фахового коледжу є Смоляк Володимир Мирославович.

Міцнів дуб, ставала густішою його крона – розбудовувався заклад, зміцнювався його фундамент.
Рішенням Запорізької обласної ради у 2018 р. Запорізький педагогічний коледж приєднано до комунального закладу вищої освіти «Хортицька національна національно-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради як структурний підрозділ. Вищий заклад освіти з розгалуженою структурою очолює випускниця Запорізького педагогічного училища Нечипоренко Валентина Василівна, доктор педагогічних наук, професор, Заслужений учитель України.

Розвивається педагогічний фаховий коледж… Сьогодні це потужний навчальний заклад зі своєю багатою історією, цікавими традиціями, творчим і висококваліфікованим педагогічним колективом. Досягнення й успіхи закладу (а їх чимало) – це результат плідної і творчої співпраці педагогічного та студентського колективів.
Пріоритетним напрямком діяльності педагогічного коледжу є забезпечення якісної повної загальної та професійної освіти шляхом вдосконалення освітнього процесу, впровадження в навчально-виховний процес інноваційних педагогічних технологій.

У педагогічному фаховому коледжі панує атмосфера творчості, де кожен відчуває себе неповторним, особливим, а його талант виливається в музику,
пісню, полотно, танець, слово. 

Ми пишаємося своєю історією і з оптимізмом дивимося в майбутнє.

Комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради

Комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради є закладом вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність, пов’язану з наданням вищої освіти за кількома галузями знань, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним осередком, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та проводить культурно-просвітницьку діяльність.
Відповідно до рішення Запорізької обласної ради від 04.10.2018 № 24 було змінено найменування закладу вищої освіти: Комунальний вищий навчальний заклад «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради на Комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради.

Навчальний заклад було засновано у 1995 році на виконання завдань Національної програми «Діти України» на базі Запорізької санаторної школи-інтернату для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи в ході Всеукраїнського соціально-педагогічного експерименту за проблемою «Комплексна медична, психологічна, педагогічна реабілітація вихованців шкіл-інтернатів» (рішення Запорізької міської ради народних депутатів від 28.12.1995 № 586/4).

Підтвердженням плідних здобутків експериментальної діяльності закладу є надання йому в 2007 році статусу інноваційного (наказ Міністерства освіти і науки України від 22.03.2007 № 229 «Про надання статусу інноваційного закладу Хортицькому навчально-реабілітаційному багатопрофільному центру»), у 2010 році – статусу національного навчально-реабілітаційного центру (указ Президента України від 28.01.2010 № 76/2010 «Про надання Хортицькому навчально-реабілітаційному багатопрофільному центру статусу національного»; наказ Міністерства освіти і науки України від 26.02.2010 № 153 «Про надання Хортицькому навчально-реабілітаційному багатопрофільному центру статусу національного»); у 2015 році зміна типу закладу та найменування (рішення Запорізької обласної ради шостого скликання сорок шостої сесії від 27.08.2015 № 45 «Про зміну типу, найменування Комунального закладу «Хортицький національний навчально-реабілітаційний багатопрофільний центр» Запорізької обласної ради та затвердження нової редакції статуту»), а у 2018 році – перейменування закладу (рішення Запорізької обласної ради сьомого скликання двадцять четвертої сесії від 04.10.2018 № 24 «Про перейменування комунального вищого навчального закладу «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради та затвердження нової редакції статуту»).

Основними структурними підрозділами Хортицької національної академії є факультети, кафедри, Педагогічний коледж, загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів, центр ранньої соціальної реабілітації як підрозділ, що забезпечує практичну підготовку студентів та проводить наукові дослідження, бібліотека, редакційно-видавничий відділ, навчально-науково-виробничий комплекс – реабілітаційний парк, гуртожиток, відділ міжнародних зв’язків та наукової роботи, науково-методичний відділ.

Заклад є базовим у Запорізькому регіоні зі створення компетентнісно спрямованого освітньо-реабілітаційного простору (забезпечує безперервність і наступність освіти), комплексної реабілітації (медичної, соціальної, психологічної, педагогічної), соціальної інтеграції та розвитку життєвої компетентності дітей і молоді з особливими потребами з першого року життя до здобуття вищої освіти.

Відповідно до ст. 48 Закону України “Про вищу освіту” мовою освітнього процесу в Хортицькій національній академії є державна мова – українська.